Produkčná spoločnosť Universal Pictures sa obávala komerčného neúspechu.

Nie všetky potenciálne zaujímavé projekty sa, žiaľ, zrealizujú, o čom sa na vlastnej koži presvedčil aj režisér Pirátov z Karibiku Gore Verbinski.

Pred vyše desiatimi rokmi pracoval na filmovom spracovaní prvého dielu oceňovanej FPS BioShock, ktoré malo priniesť ponurý, no nesmierne bohatý svet podmorského mesta Rapture na veľké plátna. V aktuálnom rozhovore pre portál Collider objasnil dôvod, prečo bol ambiciózny projekt napokon zrušený.

Podľa Verbinskeho bol problémom veľký rozpočet a R-kový rating (18+). Produkcia filmu mala stáť zhruba 200 miliónov dolárov (približne 166 miliónov eur), avšak spoločnosť Universal Pictures trvala na tom, že pokiaľ projekt stojí tak veľa peňazí, musí mať rating PG-13, aby bol prístupnejší širšiemu publiku.

Obavy producentov pramenili z komiksovej adaptácie Watchmen režiséra Zacka Snydera, ktorá bola natočená s veľkým rozpočtom a R-kovým ratingom, no komerčne de facto prepadla. Film bol uvedený do kín v roku 2009, čiže v rovnakom čase, ako sa rokovalo o možnej adaptácii BioShocku.

Fenomenálny BioShock sa svojho času predstavil v napínavom traileri:

Sľubný projekt skončil v koši

Verbinski označil projekt za veľkolepú stratu času, zároveň ale vyzdvihol kvality hernej predlohy. „Myslím si, že je to jeden z mála videoherných naratívov, ktorý má skutočne skvelý príbeh,“ vysvetlil. Ak by snímku predsa len natočil, diváci by v nej údajne mohli vidieť obe zakončenia, ktoré sa nachádzajú v hre.

Autor BioShocku Ken Levine sa už dávnejšie vyjadril, že Verbinski nebol ochotný natočiť film s nižším rozpočtom alebo prístupnejším ratingom, a tak od projektu odstúpil. Web Gamespot pripomenul, že s projektom sa krátko spájal aj iný režisér, Levine však napokon odmietol robiť kompromisy a celý projekt radšej zrušil.